info@aminavid.com
۴۲۳۶۶۰۰۰

اخبار

گزارش بورس های جهانی – ۲۶شهریور۱۳۹۵

نفت :

قیمت نفت در معاملات روز جمعه در پی افزایش نگرانی ها در خصوص افزایش صادرات لیبی و نیجریه و مازاد عرضه ها در بازار به کمترین ارزش طی یک ماه اخیر رسید و نفت خام آمریکا با ۱٫۶ درصد کاهش به ۴۳٫۱۹ دلار و نفت خام برنت نیز با ۱٫۱۶ درصد کاهش به ۴۶ دلار رسید. این کاهش قیمت ها همچنین میتواند نشان از ناامیدی بازار در خصوص توافق احتمالی اعضای اوپک و روسیه در خصوص طرح فریز نفتی طی یک ماه آینده باشد.

طلا:

قیمت طلا در پایان روز جمعه به کمترین نرخ های سه ماه اخیر نزدیک شد. نرخ طلا طی دو هفته اخیر ریزش دو درصدی را تجربه کرده است که دلیل اصلی این عامل پررنگ شدن احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا می باشد. قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه به ۱۳۱۳٫۲ دلار در هر اونس رسید که کاهش ۰٫۳۶ درصدی را نسبت به جلسه قبلی نشان میدهد.

 بورسهای جهانی :

بورس آمریکا روز جمعه را با کاهش قیمت ها به پایان رساند.

کاهش قیمت نفت منجربه کاهش ارزش شرکت های فعال در این بخش گردید و به این ترتیب شاخص کل بورس ها نیز روند منفی به خود گرفتند. ادامه کاهش قیمت نفت و احتمال افزایش نرخ های بهره دو عامل موثر بر افزایش عرضه ها و کاهش قیمت ها در بورس های آمریکا می باشد.درپایان معاملات جمعه شاخص اس اند پی کاهش ۸٫۱ واحدی به ۲۱۳۹ واحد رسید و شاخص داوجونز نیز با ۸۸ واحد کاهش (۰٫۵درصد) به ۱۸۱۲۳ واحد رسید.

بورس های اروپایی نیز عمدتا روند منفی ای را در روز گذشته تجربه کردند و شاخص اروپا (یورواستکاکس ۶۰۰) با ۰٫۷ درصد کاهش روزجمعه را به پایان رساند. شاخص های بورس های آسیایی نیز در روز جمعه عمدتا مثبت بودند و شاخص نیکی در این روز ۰٫۷ درصد رشد داشت.

فلزات :

قیمت فلزات اساسی در پایان معاملات روز جمعه بورس لندن شاهد تغییر محسوسی نبود(به جز فلز روی که افت ۰٫۷درصدی داشت) و قیمت فلزات مس ، روی و آلومینیوم به ترتیب ۴۷۳۳ ، ۲۲۰۳ و ۱۵۶۰ دلار بود.

قیمت سنگ آهن عیار ۶۲درصدنیز در بازارهای چین بدون تغییر به ازای هر تن ۵۶ دلار دادوستد شد. همچنین روند صعودی قیمت ذغال سنگ ادامه یافت و قیمت ذغال سنگ کک شو در استرالیا با رشد خیره کننده ۹ درصدی به ۲۰۸ دلار در هرتن رسید. قیمت ذغال سنگ طی سال جاری رشد شدید ۱۶۹ درصدی را تجربه کرده است و برخی پیش بینی ها حاکی از ادامه روند صعودی قیمت های ذغال سنگ و فرآورده های مرتبط با آن می باشد.

نرخ های برابری :

نرخ برابری دلار در روز گذشته نسبت به سایر ارزها روند صعودی ای را طی کرد و شاخص دلار (که ارزش دلار را نسبت به سبدی از سایرارزهای معتبر محاسبه میکند) با رشد ۰٫۷ درصدی مواجه شد. همچنین در هفته پیش رو سرمایه گذاران این بازار نگاه ویژه ای به جلسات بانک های مرکزی آمریکا و ژاپن دارند که در پی این جلسات احتمال تغییر سیاست های پولی این دو اقتصاد بزرگ جهان وجود دارد.