info@aminavid.com
۴۲۳۶۶۰۰۰

اخبار

پیش بینی بازار ۲۱فروردین ۹۷

بازار امروز مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۲۱ را در حالی آغاز میکنیم که روز گذشته شاخص کل با افزایش ۷۷۹ واحدی خود به سطح ۹۷۱۲۰ واحد رسید و ارزش معاملات به سطح ۱۶۰ میلیارد تومان رسید.این در حالیست که شاخص‌کل(هم‌وزن) کاهش ۱۵۵ واحدی داشت و به سطح ۱۶۹۲۰ واحد رسید.
در بازار امروز انتظار داریم بر خلاف روز گذشته که شاهد افزایش تقاضا در گروه‎‌های صادرات محور بودیم،شاهد تعادل عرضه و تقاضا باشیم که مهترین دلیل آن خبر تک نرخی شدن دلار در قیمت ۴۲۰۰ تومان است.خبری که به یکباره در شب گذشته باعث حیرت فعالان اقتصادی گردید و نشان داد همچنان میتوان شاهد خلق معجزه با اتخاذ تصمیمات شبانه حتی در این دولت باشیم.این در حالیست که در چند روز گذشته قیمت دلار تا محدوده ۶۲۰۰ تومان رسیده بود ولی روز گذشته با جلسات بیشمار مسئولین در مجلس و ریاست جمهوری و … یکباره شاهد انتشار خبر تک نرخی شدن دلار بودیم.این در حالیست که در صورت اجرای صحیح و واقعی این امر میتوان مجددا” شاهد ثبات اقتصادی باشیم اما نظیر این واقعه در سال ۹۱ تکرار شد و این امر در حالی بود که دلار مرجع بانک مرکزی در سطح ۱۲۲۶ تومان قیمت گذاری شده بود اما پس از رشد غیر منطقی دلار در بازار آزاد به یکباره دلار مبادله‌ای توسط بانک مرکزی در محدوده ۲۴۰۰ تومان پایه گذاری شد و پس از آن ادامه ماجرا اتفاق افتاد. این در حالیست که بانک مرکزی و دولت این روزها تنها با انفعال بدون سابقه، مجددا” باعث ضرر و زیان هنگفت برخی از هموطنان ما شدند و با ایجاد رانت توسط انفعال دولت و بانک تنها شاهد سود برای برخی از افراد خاص بودیم چرا که این امر میتوانست قبل از افزایش قیمت دلار آزاد به این سطح خبررسانی گردد. انتشار خبر تک نرخی شدن قیمت دلار در صورتیکه دولت نتواند نیازهای بازار را بطور کامل پاسخگو باشد مطمئنا” اینبار باید منتظر افزایش بیشتر نرخ دلار در بازار باشیم که امیدواریم اجرای این طرح با موفقیت همراه باشد.
مطمئنا” انتشار این خبر میتواند باعث شوک در بازارها گردد و باید منتظر جزئیات این تصمیم در قبال شرکتهای تولیدی باشیم. چرا که هنوز جزئیات محاسبه هزینه شرکتهای تولیدی طرف حساب دولت در این شرایط مشخص نیست. در حال حاضر جلسه رئیس بانک مرکزی با نمایندگان مجلس در حال برگزاری است تا جزئیات این طرح را به گوش نمایندگان رسانده شود که مطمئنا” این جلسه میتواند چراغ راهنمای شرایط اینده باشد.