info@aminavid.com
۴۲۳۶۶۰۰۰

دغدغه های سیاسی رئیس جمهور آمریکا را مجاب کرد:

معافیت هشت کشور از تحریم نفتی ایران

آمریکا به کشورهای ژاپن، هند، کره جنوبی مهلت داد تا به خرید نفت ایران بعد از تحریم های ۵ نوامبر(۱۳ آبان) ادامه دهند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، تلاش ترامپ برای جلوگیری از افزایش درآمد ایران از منابع نفتی موجب شد، رئیس جمهور آمریکا صادرات نفت کشورمان را به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی نفت در جهان تحریم کند.

بر اساس این گزارش، این تحریم که در راستای خروج آمریکا از برجام بود با هدف تخریب اقتصاد ایران اتفاق افتاد.

اما در این بین، کشورهای تولیدکننده نفت اوپک از افزایش میزان تولیدات برای جبران نفت ایران درمانده شدند و به این ترتیب آمریکا برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت تصمیم گرفت تا به برخی از کشورها برای خرید نفت ایران معافیت اعطا کند.

تلاش عربستان و آمریکا برای جبران نفت ایران در بازارهای جهانی ناکام ماند و عقب نشینی عربستان موجب شد آمریکا به فکر چاره برای جایگزینی نفت ایران در بازار باشد تا به این ترتیب قیمت نفت در ماه سرنوشت ساز آمریکا یعنی نوامبر(انتخابات دوره ای آمریکا) افزایش قیمت چشمگیری نداشته باشد.

به این ترتیب، آمریکا در تصمیمی جدید به هشت کشور آسیایی اجازه داد که حتی پس از تحریم های ایران در تاریخ ۱۳ آبان نیز نفت این کشور را خریداری کنند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیشب با اعلام این خبر، معافیت از تحریم های خرید نفت را این هشت کشور اعلام داشت.

اما چین، به عنوان یکی از مشتریان اصلی نفت ایران هنوز در حال رایزنی برای گرفتن معافیت است . در حالی که به نظر می رسد این کشور نیز جزئی از این هشت کشور معاف از تحریم های ایران باشد. اما هنوز نام مابقی کشورها فاش نشده است.

این در حالی است که، شاخص جهانی قیمت نفت برنت نسبت به اوج قیمت این کالا در ماه گذشته که برابر با ۸۵ دلار در هر بشکه بود با کاهش ۱۵ درصدی رو به رو شود.

اما در معاملات روز جمعه قیمت آتی این کالا به هر بشکه ۷۲ دلار و ۸۰ سنت رسید و قیمت نفت وست تگزاس به هر بشکه ۶۳ دلار و ۳۹ سنت رسید .

پمپئو در اظهارات دیشب بیان داشت: انتظار ما این بود که با این تحریم ها خرید نفت از ایران به صفر برسد اما برخی کشورها با برگزاری جلسات متعدد در این خصوص اعلام داشتند که توقف خرید نفت از ایران برای آنها مصادف با تعطیلی بازار انرژی کشورشان خواهد بود .

به نظر می رسد ترکیه، به عنوان یکی از مشتریان بالقوه نفت ایران، در لیست این هشت کشور معاف از تحریم نفتی ایران باشد. وزیر انرژی این کشور در مصاحبه ای در روز جمعه اظهار داشت: ایران به عنوان بزرگترین منبع نفتی برای ترکیه محسوب می شود. میانگین واردات نفت ترکیه از ایران روزانه ۸۳۰ هزار بشکه بوده است.

تحریم نفتی ایران توسط آمریکا در واقع یک فشار از سوی آمریکا به این کشور در ۶ ماه گذشته بوده است. آمریکا تصمیم دارد با این فشار اقتصادی بر ایران، صادرات نفتی را از ۲٫۷ میلیون بشکه در روز به ۱٫۶ میلیون بشکه برساند.

ترامپ تلاش دارد تا در بحبوحه انتخابات میان دوره ای این کشور به هر نحو ممکن، کاهش قیمت نفت را که به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی خود است محقق کند.

انتخابات میان دوره ای هر چهار سال یکبار و دو سال پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار می شود.

در این انتخابات، تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا که دوره ای دو ساله دارند، در معرض رأی مردم قرار می گیرند. همچنین حدود یک سوم (۳۵) اعضای سنای آمریکا نیز در انتخابات سال جاری با رأی مردم برگزیده می شوند. البته مدت عضویت سناتورهای آمریکایی ۶ سال است و هر دو سال یکبار انتخاباتی برای برگزیدن یک سوم آن ها برگزار می شود.

معمولا همزمان با انتخابات میان دوره ای کنگره، در هر ایالت برای انتخاب فرماندار و مجالس ایالتی نیز انتخاباتی برگزار می شود. از جمله در انتخابات پیش رو، در ۳۵ ایالت (از مجموع ۵۰ ایالت آمریکا) برای انتخاب فرماندار، رأی گیری خواهد شد.

اهداف سیاسی ترامپ از تحریم های اقتصادی

هر حزبی که کنترل کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) را داشته باشد می تواند از طریق تصویب قوانین مطلوب خود، همچنین از طریق مخالفت با اولویت ها، سیاست ها و لوایح پیشنهادی رئیس جمهوری و نامزدهای معرفی شده از سوی کاخ سفید برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، سیاست های مدنظرش را به پیش ببرد.

اگر جمهوری خواهان همچنان بتوانند کنترل کنگره را در دست داشته باشند، برخی از اولویت ها و وعده های انتخاباتی اصلی ترامپ می توانند بار دیگر احیا و پیگیری شوند. برای نمونه، دونالد ترامپ برای تغییر قانون خدمات بهداشتی و درمانی مصوب دوران اوباما (موسوم به اوباماکر)، وعده هایی قوی و جدی داده است، ترامپ سال گذشته نیز تلاش کرد در راستای این وعده انتخاباتی خود عمل کند، اما سناتورهای جمهوری خواه از جلب رأی مثبت همتایان خود در این ماجرا بازماندند. در این وضعیت، جمهوری خواهان در شرایطی می توانند بار دیگر چنین تلاشی کنند که کنترل کنگره را همچنان در اختیار داشته باشند.

اما اگر دموکرات ها بتوانند کنترل کنگره را به دست آورند، اعضای این حزب می توانند برخی اقدامات مدنظرشان که پیشتر با مانع جمهوری خواهان مواجه می شد را به پیش برده و تصویب کنند. برای مثال می توانند مانع از ساخت دیوار مرزی در امتداد مرز با مکزیک شوند یا با طرح ترامپ برای کاهش هزینه ها در بخش خدمات اجتماعی مقابله کنند. علاوه بر آن دموکرات ها می توانند با قدرت بیشتری بر اقدامات دولت ترامپ نظارت کنند. آن ها می توانند دستیاران و منصوبان ترامپ را به ادای شهادت در مقابل هر یک از مجلسین وادار کنند یا نهادهای دولتی را ملزم به ارائه گزارش های رسمی درباره سیاست ها و اقدامات شان کنند. دموکرات ها با اکثریت یافتن در هر یک از دو بخش کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) می توانند درباره اقدامات شخص ترامپ یا تیم وی تحقیقاتی رسمی را آغاز کنند.

اما شاید مهمترین پیامد اکثریت یافتن دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا، توان آن ها برای آغاز فرآیند استیضاح ترامپ است، مسئله ای که ترامپ به شدت از مواجه شدن با آن پرهیز دارد.

به این ترتیب، می توان گفت تمامی دغدغه های رئیس جمهور آمریکا در خصوص کاهش قیمت نفت جهانی، ارضاء تمایلات رأی دهندگان خود باشد تا بتواند عده بیشتری را به پای صندوق رای بکشاند.